O przedszkolu

Przedszkole Nr 18 w Siemianowicach Śląskich znajduje się przy ulicy 1-go Maja 3a. Przedszkole zapewnia opiekę i wychowanie dzieciom w wieku od 3 do 6 lat.

Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo. Sprawiamy, że czują się one kochane, akceptowane, szczęśliwe i z chęcią chodzą do przedszkola. Naszym największym dobrem jest dobro dziecka, przygotowujemy je do odnoszenia sukcesów i radzenia sobie z trudnościami. Pragniemy w każdym dziecku rozbudzać ciekawość świata i ludzi, spostrzegawczość i wrażliwość.

Nasze przedszkole zapewnia:

• kompetentnych nauczycieli i wychowawców
  • opiekę, przyjazne, bezpieczne i korzystne dla zdrowia warunki edukacji
  • warunki prawidłowego rozwoju psychofizycznego i rekreacji
  • poszanowanie praw dziecka
  • funkcjonalne i estetyczne sale zajęć
  • codziennie zajęcia z j. angielskiego

Przedszkole to miejsce, w którym dzieci czują się bezpiecznie i komfortowo. Zapewniamy im dużo przestrzeni do zabawy oraz nauki. W naszym przedszkolu dziecko nie będzie czuło się osamotnione. Wspólna zabawa z dziećmi pozwoli mu poznać smak przyjaźni i radości. W przedszkolu realizowany jest program wychowania przedszkolnego: „18-Nasz Program”, autorstwa nauczycieli naszego przedszkola, zgodny z podstawą wychowania przedszkolnego z dnia 14 lutego 2017r, a w nim:

• treści programowe pt. „ROŚNIJ ZDROWO, BAW SIĘ WESOŁO”. Program ten polega na wzbogacaniu umiejętności dziecka, podnoszeniu wydolności i sprawności fizycznej połączonej z naturalną spontanicznością, która rozwinie swobodę działań a jednocześnie umożliwi zdobywanie nowych doświadczeń i przeżyć oraz wyzwoli naturalną potrzebę bycia z innymi dziećmi.
  • treści ekologiczne pt. „Poznaję duży świat małymi oczami “
  • prowadzimy również zajęcia z zakresu bezpieczeństwa pt. “Bezpieczny przedszkolak”, dzięki któremu dzieci w praktyczny sposób nauczą się jak postępować w sytuacjach zagrożenia.
  • nasze przedszkole bierze udział w Międzynarodowym Programie Powszechnej Dwujęzyczności – “Dwujęzyczne Dzieci”

W organizacji procesu edukacyjnego preferujemy twórcze metody pracy sprzyjające aktywnemu działaniu dziecka. W naszej pracy stosujemy więc następujące metody stymulujące rozwój dzieci:

• Edukacja matematyczna wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej i E. Zielińskiej, jej celem jest wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci i dobre przygotowanie ich do szkoły.
  • Metoda ruchu rozwijającego dla dzieci Weroniki Sherborne: wspiera i stymuluje rozwój dziecka. Celem tej metody jest doświadczenie ruchu, kontaktu emocjonalnego, kontaktu fizycznego, kontaktu społecznego, poznanie własnego ciała.
  • Pedagogika zabawy Celestyna Freineta, która dysponuje metodami ułatwiającymi kontakty pomiędzy poszczególnymi członkami danej grupy na bezpiecznym, zaakceptowanym przez wszystkich poziomie.
  • Tańce integracyjne Klanzy, które mają na celu stworzenie sytuacji do spontanicznych zabaw i ćwiczeń z wykorzystaniem elementów tańca, muzyki np. irlandzkiej oraz przyborów takich jak: chusta, tunel
  • Metoda Bati Strauss polegająca na instrumentalizacji, wybijaniu rytmu i tańczeniu utworów wg opowieści muzycznej z całą grupą.
  • Metoda „Dobrego startu” M. Bogdanowicz, której założeniem jest jednoczesne rozwijanie funkcji językowych, funkcji spostrzeżeniowych: wzrokowych, słuchowych, dotykowych, kinestetycznych (czucie ruchu) i motorycznych oraz współdziałania między tymi funkcjami czyli integracji percepcyjno-motorycznej.

Stwarzamy każdemu dziecku szansę rozwoju na miarę jego możliwości. Chcemy wychować dziecko z bogatą wyobraźnią twórczą, zdolne do spontanicznej ekspresji własnych uczuć i myśli, otwarte na pomysły i inspiracje płynące od innych osób oraz gotowe szukać nowych, lepszych i oryginalnych rozwiązań.